Unifi AP lerde firmware güncellemesinin manuel olarak yapılması. ( Manually updating firmware in Unifi APs)

Gerekli yazılımlar, firmware dosyasının indirilmesi

Bu işlemi kolayca gerçekleştirebilmek için putty, winscp yazılımlarının bilgisayarınızda kurulu olmasını öneririz. Yazılımları resmi sitelerinden indirmeniz önemle önerilir.

https://www.ui.com/download/unifi/unifi-ap adresinden aygıtınız için uygun olan firmware dosyasını indiriniz.

Dosyanın harf ve rakamlardan oluşan uzun orijinal adını fwupdate.bin olarak değiştiriniz.

Unifi-Discover ya da herhangi bir port scanner ile hedef UAP aygıtınızın IP V4 adresini belirleyiniz.

Firmware dosyasının Unifi AP aygıtına yüklenmesi:

Winscp ile hedef IP adresine SCP Dosya İletişim Protokolü seçeneği ile bağlantı yapınız.

Kullanıcı adı ve parola soracaktır.

Durum - 1: Aygıtlarınız resetlenmiş ise (fabrika ayarlarında) ubnt/ubnt girebilirsiniz.

Durum - 2: Aygıtınız mevcut kablosuz sisteminde halen kullanılmakta ve Eski versiyon bir Kontrolör yazılımı kullanıyorsanız  (Aygıt Erişimine özel Super Admin tanımlanmamış); Kontrolör yazılımınızın kullanıcı adı ve parolasını girebilirsiniz.

Durum - 3: Aygıtınız mevcut kablosuz sistemde halen kullanılmakta ve yeni sürüm bir kontrolör yazılımı kullanıyorsanız; bu durumda aygıt erişimine özel Super Admin tanımlamış olmanız gerekiyor. Bu tanımladığınız kullanıcı adı ve parolayı kullanmanız gerekiyor.*

Bu kısım başarı ile geçildikten sonra, WinSCP'nin sağ kısmındaki Unifi aygıt içeriğini gösteren dosya gezgininde kök klasöre kadar çıkınız. Kök klasördeki TMP klasörüne giriniz. Sol taraftaki bilgisayarınızın dosyalarını gösteren dosya gezgininden daha önceden indirip adını fwupdate.bin olarak değiştirdiğiniz dosyayı bulunuz. Bu dosyayı TMP klasörünün içine sürükleyip bırakarak kopyalayınız. 

SSH komutu ile firmware dosyasının uygulanması.

Putty yazılımı ile SSH bağlatı tip ile hedef Unifi aygıtımıza bağlanalım. Kullanıcı adı ve parola girilecektir. (WinSCP ile bağlantı kısmında söz edilen durum-1,2,3)

Bu kısmı başarı ile geçtikten  sonra komut satırına;

/sbin/syswrapper.sh upgrade2 &

komutunu yazınız. Eğer bir hata vermez ise bağlantı kesilecek ve aygıta firmware yazılımı uygulanmaya başlayacaktır. Eğer syswrapper.sh'ı bulamadım hatasını alırsanız 4.0 sürümünden sonra firmware yazılımına sahip aygıtlarda  

/bin/syswrapper.sh upgrade2 &

komutunu yazınız.

 

Bu bilgiler not alınmadı ise aygıtın fabrika ayarlarına geri döndürülmesi (resetleme) gerekecektir. Bu noktadan sonra aygıta erişmek için Durum - 1 geçerlidir. Ancak şunu unutmamak gerekir. Aygıt'ı bir kontrolör yazılımı ile ağın içine aldığınızda, aygıt erişim kullanıcı adı ve şifresi, kontrolör yazılımı kurulurken zorunlu verilen aygıt erişim kullanıcı adı ve şifresine dönüşecektir. Yani Unifi kontrolör yazılımının kurulumundaki tüm kullanıcı adı ve parola tanımlamalarını mutlaka ulaşabileceğiniz şekilde saklamanız gerekiyor. Aksi takdirde her elle güncellemede aygıtların resetlenmesi gibi bir problem ortaya çıkacaktır.

Makale Detayları

Makale Kodu :
180
Kategori:
Görüntüleme :
335
Oylama (Oylar):
(476)

Benzer Makaleler